Co do formy:
nie jestem zdecydowana, raczej wolę łączenie stylów, więc może być całkiem niezły misz-masz, od dziennika po poradnik.

piątek, 31 stycznia 2014

Seromaniacy

Po tak dużym wyborze serów można wywnioskować, że Rumuni to seromaniacy. Niestety nie jestem, aż taką znawczynią serów by opisać Wam sytuację na rumuńskim rynku serów dlatego posilę się innymi źródłami, a wy może posilcie się jakimś serem czytając ten wpis... może kozim? 

Zacznijmy:


Duży wybór rozmaitych serów z kategorii "białych", z których każdy jest inny i żaden nie przypomina naszego twarogu: ciekawy smak ma żelowata UrdăTelemea przypomina nieco fetę, ale liderem jest odpowiednio przyprawiony w domu Caş.


źródło: http://dziennikwedrowny.blox.pl/2010/08/Co-warto-zjesc-w-Rumunii.html


Brânză to po rumuńsku ser, ale tym określeniem określa się również pewien rodzaj sera(wszystko w zależności od regionów). Poza tym wyczytałam, że tym mianem określa się tylko i wyłącznie sery białe czyli z poniższych wszystkie oprócz żółtych. Całkiem niezłe zamieszanie z tą 'brynzą' jest bo inne źródło mówi, że to sery owcze, ale Cas to też ser owczy, ale słodszy. 


Piszę ten wpis... i im dalej brnę w temat tym mniej wiem. Ciężko to usystematyzować.



SERY BIAŁE:


1. Ardalena


Pochodzenie i wytwarzanie:

Ten niezwykły ser z mleka bawołów pochodzi z Transylwanii, w środkowej Rumunii. Dojrzewanie trwa ok. 12 miesięcy.

Wygląd i smak:

Ser ma zwartą konsystencję i czysty smak. Produkowany jest w kształcie dużego,żółtego dysku z licznymi dziurami wewnątrz.

Zastosowanie:

Ardalena nadaje się zarówno na przekąski jak i do tarcia lub gotowania.


2. Branza de Burduf

Wygląd i konsystencja:Ser Branza de Burduf wytwarzany jest z mleka owczego. Ser pokrojony jest na male kawałki, solony a następnie ręcznie wyrabiany w dużej misce z drewna. Później mieszaninę umieszcza się w owczym żołądku lub w owczej skórze, ktora wcześniej starannie została oczyszczona lub ww probówce z kory sosnowej. Jeśli ser jest w żołądku lub w skórze, może być tam przechowywany przez dłuższy czas.


Smak i zapach:
Jeśli ser przetrzymywany jest w korze, wtedy ma specyficzny smak żywicy sosnowej.


Pochodzenie:
Jest to ser pochodzący z południowo-wschodniej Transylwanii w Rumunii.



3. Telemea. 


Wygląd i konsystencja:

Telemea (wymowa [teleˈme̯a]) to tradycyjny ser z Rumunii. Ser tworzony jest czasami z mleka krowiego, częściej z mleka owczego. Telemea przypominagrecki ser Feta, bulgarski/macedoński Sirene i serbski Sir. Telemea może mieć wysoki poziom zawartości wody, robiąc się półmiękkim, kremowym, białym serem. Ma ciężki posmak. Solony w solance. Przechowywany w drewnianych beczkach o nazwie putini, o masie ok.1 kg, i wymiarach 10,5x10,5x8-9 cm.

Smak i zapach:

Ser Telemea ma pikantny smak z posmakiem orzechowym, po dodaniu nasion cumin.

Podawanie:

Telemea jest podawany jako przekąska, do sałatek i dań takich jak omlet, naleśniki, ciasta. Czasem dodaje się ziarna kminu do zaostrzenia smaku.

4. Urda.

Wygląd i konsystencja:
Urdă (wymowa [ˈurdə]) jest serem pochodzenia Rumuńskiego. To biały, świeży ser o kruchej teksturze. Proces robienia jest podobny do tworzenia sera Ricotta. 
W niektórych regionach, smak i wygląd jest podobny do Ricotty, ale w Transylwanii jego tekstura i smak bardzo się różnią.

Podawanie:

Jako przekąska, dodatek do naleśników.

5. Cas

Wygląd i konsystencja:

Caş (wymowa [kaʃ]) to ser produkowany w Rumunii. Jest tworzony poprzez dodawanie tłuszczu do świeżego mleka. Kiedy grudki się zbiorą, są rozgniatane i zbierane do materiałowego worka, podwieszane, co powoduje, że wszytko ładnie wycieka jak z sitka. 

Ser ma kształt okrągły, łezkowaty, wysycha dopóki nie pojawi się kolor żółty i ostry smak. Caş jest używany do tworzenia innych serów jak: Brânză de Burduf czy Caşcaval.

SERY ŻÓŁTE:

1. Cascaval.

Wygląd i konsystencja:

Caşcaval to tradycyjne sery, specyficzne półtwarde z mleka krowiego lubowczego. Kilka rodzajów sera rumuńskiego Caşcaval mają status PDO w E.U. Ser jest bardzo podobny do serów bałkańskich, greckich i sycylijskich Caciocava.

1.1. Cascaval de Penteleu.

 z mleka owiec z regionu Dobrudży. 
W 2005 r. Unia Europejska przyznała Penteleu Chronioną Nazwę Pochodzenia.

2. Nasal.


Tradycyjny ser z rumuńskiego regionu Cluj, i ma taką samą nazwę jak miejscowość, gdzie jest produkowany. Dojrzewający ser z mleka krowiego.



I tak wydaję mi się, że niedostatecznie wyczerpałam temat. Jakbyście się dopatrzyli błędów dajcie znać albo pytania - śmiało! Chętnie poszukam, dowiem się sama.


źródła: 
http://www.seromaniacy.pl/
http://forum.gazeta.pl/forum/w,25616,38575367,,sery_sery_sery.html?v=2
wikipedia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz