Artykuł ze strony http://www.rumunia.waw.pl/na-skroty/pomocnik/kuchnia-rumunska.html
Kuchnia rumuńska przypomina nieco kuchnię śródziemnomorską, widoczne są w niej także tureckie wpływy kulinarne, a ponadto czerpie wzorce od swoich sąsiadów, m. in.: Mołdawii, Ukrainy, Serbii, Czarnogóry i Węgier. Dlatego właśnie kuchnia Rumunii jest tak bardzo urozmaicona i obfita.
Będąc w Rumunii najlepiej skorzystać z zaproszenia tutejszych mieszkańców na wspólny posiłek, który na pewno będzie jednym z najlepszych wspomnień z wycieczki w te strony.
Rumuni uwielbiają jeść mięso grillowane, głównie wieprzowinę, wołowinę i drób. Do ich przysmaków należą też potrawy mączne, warzywa i owoce. Warto podkreślić fakt, że kuchnia rumuńska oferuje najsmaczniejsze potrawy z całej kuchni bałkańskiej. W kraju tym raczej nie serwuje się dań z ryb morskich, ale w menu większości restauracji znajdziemy dania z ryb słodkowodnych.
Tradycyjnym daniem rumuńskim jest sarmale. Jest to potrawa przypominająca nieco polskie gołąbki, choć przyrządzone mięso mielone może być zarówno zawinięte w liście kapusty, jak i w liście winorośli.
Innym smakołykiem typowo rumuńskim jest mamaliga. Pod wieloma względami danie to przypomina włoską pulentę. Jest ono przyrządzone z rozdrobnionej, gotowanej kukurydzy z dodatkiem sera i masła. Włoskie wpływy przejawiają się w popularnych w Rumunii daniach z makaronu, wśród których ewidentnie króluje klasyczne spaghetti. Wszystkie restauracje w Rumunii serwują pikantne placki, które w dużej mierze przypominają pizzę.
Kuchnia rumuńska obfituje w kiełbasy i zupy. Tradycyjnym przysmakiem mieszkańców tego krają są wyśmienite nadziewane papryki - ardei umpluti i panierowany móżdżek z szynką, czyli creier pane cu sunca.
Śniadanie
Rumuńskie śniadanie niewiele różni się od polskiego, ponieważ jada się podczas niego sery, wędlinę, jajka, parówki, miód, dżem z chlebem i popija się to mlekiem, kakao albo kawą zbożową. Jedyną różnicą jest mało znany w Polsce solony jogurt, pochodzący z Turcji.
Obiad
W kuchni rumuńskiej obiad rozpoczyna się od podania przystawek. Zwykle są to paszteciki z cebulą, kapustą, dynią i owczym serem, jajka faszerowane bądź też sałatki z bakłażana, ogórków, pomidorów, papryki i innych warzyw.
Pierwszym daniem po przystawkach jest zupa, zwana tu ciorba. Jest ona typowo tureckim przysmakiem, złożonym z mięsno-warzywnych składników. Zupę można zabielić podawaną w osobnej miseczce gęstą śmietaną. Wśród typowo rumuńskich zup należy wymienić ciorba de perisoare (ostra zupa z kawałkami mięsa i jarzynami), tocana(gulasz z cebuli i mięsa), ciorba de burta (flaczki zabielane), ghiveciu (rodzaj gulaszu z jarzynami), ciorba de legume (przypominająca polską zupę jarzynową).
Drugie danie w kuchni rumuńskiej to w rzeczywistości danie główne, złożone przede wszystkim z potraw mięsnych przyrządzanych na ruszcie, smażonych, a nawet w niektórych przypadkach gotowanych.
W restauracyjnym menu można znaleźć tradycyjne potrawy kuchni rumuńskiej: mititei lub mici (pulpeciki z rusztu, z dodatkiem ostrych przypraw i czosnku), muschi de vaca/porc/miel (kotlet wołowy/cielęcy/jagnięcy), piept de pui(pierś kurczaka), cabanos prajit (kiełbasa smażona) i cascaval pane (panierowany smażony ser). Jako dodatek do potrawy mięsnej podaje się ziemniaki smażone, puree albo pospolite frytki.
W Rumunii do każdego obiadu podawany jest biały chleb, który niekiedy smarowany jest pasztetem z gęsi.
Rumuński deser to przeważnie lody i przeróżne ciasta, do których zalicza się placinta (półokrągłe ciasteczka),prajituri cu brinza (serowe ciasteczka), clatite (naleśniki) oraz cozonac (słodka bułka).
A na deser…
Tradycyjny rumuński posiłek zakończony jest omletem z marmoladą, serem owczym i serwatką, ryżem na mleku, albo turecką baklavą, czyli ciastem francuskim lub strudlowym przekładanym migdałami i orzechami, polewanym gęstym syropem.
Alkohole
W kuchni rumuńskiej istotne są także alkohole. Rumuńskie wino jest najwyższej jakości, zasmakuje na pewno każdemu. Rumuni posiadają wiele odmian tego trunku. Interesujący jest fakt, że wódka w Rumunii jest sprzedawana wszędzie, nawet w opakowaniach kartonowych czy plastikowych butelkach (!). Wódka podawana jest często jako aperitif
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz