Co do formy:
nie jestem zdecydowana, raczej wolę łączenie stylów, więc może być całkiem niezły misz-masz, od dziennika po poradnik.

niedziela, 1 grudnia 2013

Waluta rumuńska

 A na 95. rocznicę odzyskania niepodległości przez Rumunię taki wpis właśnie.

1 lipca 2005 leja (ROL) zdenominowano w proporcjach 10.000:1. Rumunia będzie starała się przyjąć walutę euro w styczniu 2015.

BANI - czyli nasze takie grosze... 'centy'.
Wszystkie rumuńskie 'grosze' są lżejsze od 5 PLN i oprócz 50 bani wszystkie pozostałe są lżejsze od naszych 2 zł.
'Rumuńskie centy' można powiedzieć są dosyć ascetyczne. Na rewersie znajduje się herb Rumunii. Niestety nie doszukałam się co oznaczają te cztery gwiazdki po obu stronach herbu. Jeśli ktoś się doszuka to czekam na wieści. 

Bardzo uproszczając sprawę: złotówki, pięciozłotówki Rumuni mają w wersji 'papierkowej', a właściwie wcale nie papierkowej... .

Banknoty są polimerowe, zostały wykonane z plastiku. Banknoty wydane zostały przez Bank Narodowy Rumunii. Rumunia jako drugi kraj na świecie (po Australii) wprowadziła wszystkie plastikowe banknoty. Są bardzo miłe w dotyku.  Tam gdzie poniżej zobaczycie białe wypustki o różnych kształtach to w rzeczywistości są one przezroczyste.

Wymiary: Już 100 LEI jest większe od naszych 200 PLN.




 1 LEJ/ LEU oznacza w języku rumuńskim lwa.
Na banknocie Nicolae Iorga, właśc. Nicolas Jorga - urodzony w latach 70. XIXw.  był rumuńskim historykiem, krytykiem literackim, pamiętnikarzem, dramaturgiem, poetą i politykiem.

W 1890 związał się z partią socjaldemokratyczną, ale odszedł z niej po 10 latach i skierował się w stronę nacjonalizmu. W 1910 r. był współzałożycielem Partii Narodowo-Demokratycznej. Sprawował urząd premiera Rumunii od 19 kwietnia 1931 r. do 6 czerwca 1932 r. Od 1933 r. sprzeciwiał się współpracy Rumunii z Hitlerem. Sprzeciwił się także przyjęciu latem 1940 r. ultimatum Moskwy dotyczącego cesji Besarabii i północnej Bukowiny na rzecz Związku Radzieckiego. Został zamordowany przez członków faszyzującej organizacji Żelazna Gwardia, którzy uznali go winnym śmierci ich wodza, Corneliu Codreanu, w 1938 r.

Przeźroczyste okno przedstawiające ptaka trzymającego krucyfiks(symbol Rumunii).





5 LEI
George Enescu (ur. 19 sierpnia 1881 w Liveni, Rumunia – zm. 4 maja 1955 w Paryżu) to rumuński kompozytor, skrzypek, pianista, dyrygent i pedagog, jedna z najważniejszych postaci świata muzycznego w I połowie XX wieku. Twórca Rapsodii rumuńskich oraz nauczyciel takich muzyków jak Ivry Gitlis, Dinu Lipatti, Yehudi Menuhin, Stanisław Wisłocki czy Arthur Grumiaux.





 10 LEI
Nicolae Grigorescu (wymowa: [nikoˈla.e ɡriɡoˈresku]; Maj 15, 1838 – Lipiec 21, 1907) jeden z twórców modernistycznego malarstwa rumuńskiego, pisarz.





50 LEI

Aurel Vlaicu (ur.1882, zm. trag. 13 września 1913) - rumuński konstruktor i wynalazca, pionier lotnictwa.
Urodzony w wiejskiej rodzinie w Transylwani. Od dziecka zainteresowany lotnictwem (konstruował modele latające). Ukończył studia w Monachium. Pierwsza praca w fabryce Opla, gdzie zaproponował dyrekcji budowę aeroplanów (nie zgodził się jednak na przejęcie patentu przez firmę, a więc sprawa zakończyła się niepowodzeniem). 
Opatentował w tym czasie m.in. nowy typ gaźnika. Po zakończeniu pracy powrócił do rodzinnej wsi, gdzie oddał się pracom konstrukcyjnym nad aeroplanem. W 1909 zbudował pierwszy próbny model bez silnika. Był on całkowicie zdolny do lotu. Odbył m.in. lot ze swoją siostrą Walerią. Była ona prawdopodobnie pierwszą na świecie kobietą, która weszła na pokład samolotu i uczestniczyła w locie.

Aurel Vlaicu zginął w swojej maszynie podczas pionierskiej próby przelotu nad Karpatami we Vlaicu II.

Przeźroczyste okno przedstawiające wizerunek orła i liczbę 50.


100 LEI



Ion Luca Caragiale (ur. 1852 r., zm. 1912 r. w Berlinie) - rumuński dramaturg, nowelista, poeta i dziennikarz.







200 LEI

Lucian Blaga (ur. 9 maja 1895, zm. 6 maja 1961 w Kluż-Napoka) - rumuński poeta, dramaturg i filozof.
Był synem prawosławnego księdza, który zmarł gdy Lucian Blaga miał 13 lat. Zakłóciło to jego edukację.
Podjął służbę dyplomatyczną. W 1926 roku pracował jako attache prasowy w ambasadzie rumuńskiej w Warszawie, potem także w Pradze, Lizbonie i Wiedniu.
W 1938 roku objął stanowisko profesora filozofii kultury na uniwersytecie w Kluż-Napoka. Stracił to stanowisko w roku 1949 i podjął pracę bibliotekarza.
Zmarł na raka w 1961 roku, pochowany został w Sibiu.
Jego imię nadano uniwersytetowi w Sibiu.









500 LEI


Mihai Eminescu (ur.1850 , zm. 15 czerwca 1889 w Bukareszcie) – rumuński romantyczny poeta, nowelista oraz dziennikarz, często uznawany za najpopularniejszego i najbardziej wpływowego rumuńskiego poetę. Wśród najpopularniejszych prac można znaleźć Luceafărul ("Gwiazda wieczorna") czy też Listy. W swojej poezji często odwoływał się do metafizyki, mitologii i historii. Na jego pracę silny wpływ miał niemiecki filozof Arthur Schopenhauer. Eminescu działał w literackiej społeczności Junimea oraz pracował jako redaktor Timpul, oficjalnej gazecie Partii Konserwatywnej.
W ostatnich latach życia Eminescu chorował na psychozę maniakalno-depresyjną. Jego autopsja nie została przeprowadzona, więc prawdziwa przyczyna śmierci jest zagadką. 

Eminescu miał tylko 20 lat, gdy Titu Maiorescu, czołowy krytyk literatury, określił go "prawdziwym poetą" w eseju, w którym tylko niewielka liczba współczesnych mu poetów uniknęła ostrej krytyki. W nadchodzącej dekadzie sława Eminescu niezmiennie rosła dzięki:
  • sposobowi, w który wzbogacał język literacki w słowa i zdania ze wszystkich regionów Rumunii, łącząc stare teksty z nowymi słowami;
  • użyciu śmiałych metafor, które były rzadkością we wcześniejszej literaturze rumuńskiej;
  • publikowaniu swoich dzieł we wszystkich rumuńskich regionach (czynił to jako pierwszy) i interesowaniu się problemami Rumunów w całym kraju.
W wierszu zatytułowanym Criticilor mei (Do moich krytyków) Eminescu określił siebie Romantykiem. Ten opis, jego śmierć, a także cygański tryb życia (nigdy nie zdobył dyplomu, pozycji, żony i fortuny) czyni z niego romantyczną postać geniusza. Jego poemat Luceafărul stał się w 1883 roku tak popularny, że dał nazwę nowej gazecie literackiej.

Dość szybko Eminescu został ogłoszony poetą narodowym, nie dlatego, że pisał w latach narodowego ożywienia, ale dlatego, że był postrzegany przez Rumunów jako najważniejszy poeta we wszystkich regionach kraju. Nawet teraz jest uważany za poetę narodowego Rumunii, Mołdawii i Rumunów żyjących w ukraińskiej części Bukowiny.

Eminescu jest wszechobecny we współczesnej Rumunii. Jego pomniki można znaleźć w każdym mieście. Wiele szkół oraz innych instytucji nosi jego imię. Rocznice narodzin i śmierci Eminescu są świętowane corocznie w wielu rumuńskich miastach. W 1989 (setna rocznica śmierci poety) i w 2000 (150. rocznica narodzin, rok Eminescu w Rumunii) były świętowane w całym kraju.

Jako że Eminescu miał konserwatywne nacjonalistyczne poglądy, stał się często przedstawiany jako ikona rumuńskiej prawicy. Głównym problemem dla tej grupy politycznej jest fakt, że poeta nigdy nie identyfikował się z chrześcijaństwem, a jego poezja odwoływała się także do buddyzmu, agnostycyzmu i ateizmu.


Dzisiejszy kurs:
1 RON - 0.9456

Niestety nie znalazłam co oznaczają rewersy. Niektóre są oczywiste, z niektórych można się domyśleć, a inne może Wy znajdziecie?

źródło:
wikipedia.pl
banknoteworld.com
http://banknotypolskie.pl/banknoty/

7 komentarzy:

  1. Grzesiek Jatczak19 sierpnia 2018 04:51

    W rumuńskich lejach bardzo fajne jest to, że banknoty wykonane nie są do końca z papieru. Z odpowiednią domieszką plastiku rumuńska waluta sprawia wrażenie sztucznej,a le ma to również swoje zalety. Bardzo trudno jest je zniszczyć i przerwać, co sprawia że w kolekcji numizmatycznej takie banknoty mogą wytrwać bardzo długo. Jako numizmatyk polecam każdemu poczytanie o tym pasjonującym zajęciu na http://www.skarbnicakrajowa.pl to może ktoś się skusi aby zacząć zbierać stare monety i banknoty.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo podoba mi się to, że leje Rumuńskie są tak jakby plastikowe i miałem okazję oczywiście je mieć przez pewien moment. Chociaż nie jest to waluta popularna to warto jest ją zobaczyć na własne oczy. Ja jeśli chcę nabyć Euro czy Dolary Amerykańskie to w kantorze online https://cinkciarz.pl/wymiana-walut w ciągu kilku kliknięć jest to możliwe.

    OdpowiedzUsuń
  3. Miałem okazję mieć te pieniądze w rękach i jak najbardziej wszystko się zgadza to co zostało powyżej napisane. Jak dla mnie mimo wszystko nadal najbardziej atrakcyjne są płatności online https://www.cashbill.pl/ bez których nie wyobrażam sobie funkcjonowania w dzisiejszym świecie.

    OdpowiedzUsuń
  4. Akurat ta waluta jest dość specyficzna gdyż jest plastikowa ale to ma również swoje zalety. Miałam okazję kupować leje rumuńskie. Najkorzystniej zawsze robiłam to poprzez kantor internetowy Cinkciarz.pl i nadal korzystam z tego rozwiązania jeśli potrzebuję wymienić walutę.

    OdpowiedzUsuń
  5. Super artykuł. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń